پروپاگاندای مصری فوتوشاپ بلد است

بدست KT

در جریان مذاکرات اخیر صلح خاورمیانه کم و بیش هستیم. بعد از مدت ها مشکل و مسئله در جریان گفت وگوی فلسطینی ها با اسراییل، بالاخره از ماه گذشته گفت وگوها در واشینگتن شروع شد. تفاوت آن در این بود که در روز اول و پیش از شروع گفت وگوها، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دو کار شاخص کرد. یکی این که پیش از گفت وگوها با محمود عباس، رییس قانونی و مشروع تشکیلات خودگردان فلسطینی و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل دیدار کرد. دوم این که به این دیدار با طرف های گفت وگو بسنده نکرد و حسنی مبارک رییس جمهوری مصر و عبدالله پادشاه اردن را هم به واشینگتن فراخواند و با آنها گفت وگو کرد.

و البته در جریان این گفت وگو عملکردهای رسانه ای هم بالا بود و مانورهای زیادی روی آن انجام شد تا به جهان نشان دهد این حرکت و گفت وگوها جدی است و باید همه طرف ها تا می توانند از آن حمایت کنند.

البته واکنش های احمدی نژاد و علی خامنه ای تو دهنی شدید و کوبنده از سوی تشکیلات خودگردان فلسطینی را در پی داشت به حدی که در نوع خود خفگی مفرط برای حاکمیت در پی داشت و جنبش فتح مستقیم به آقای خامنه ای پاسخ داد:

جنبش فتح یاد آور شده است که پیشتر نخواسته بود به سخنان مشابه محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران پاسخ بگوید چرا که او «رئیس جمهوری نامشروع و غاصب قدرت است که مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند اما هنگامی که خامنه‌ای سخن می‌گوید، پس باید با قدرت در مقابل این دخالت‌های فضاحت‌بار در مسائل داخلی ملت فلسطین و جسارت به این ملت ایستاد».
فتح تأکید کرده است که «دخالت در تصمیم‌های ملی و مستقل فلسطین یا تلاش برای تأثیر گذاردن بر آن، خط قرمزی است که نه به نظام حاکم بر ایران و نه به هیچ نظام دیگری، اجازه تجاوز از آن داده نمی‌شود».
این بیانیه افزوده است: «ملت فلسطین که حدود پنجاه سال است در حال مبارزه است و هزاران شهید و اسیر را به رهبری ملی‌گرایانه جنبش آزادی بخش فلسطین تقدیم کرده است، نه نیازی به ولایت خامنه‌ای و دیگران دارد و نه اجازه آن را می‌دهد که در تصمیم‌های ملی‌اش دخالت کند».
فتح افزوده است که «ملت فلسطین خود رهبری مشروع منتخبی دارد که بر ده‌ها سال مبارزه ملی استوار است و این مشروعیت را غصب نکرده است».

اما موضوع این جا که خیلی هم در نوع خود جالب است، سوءاستفاده ای است که روزنامه دولتی الاهرام چاپ مصر، از مسئله گفت وگوی خاورمیانه کرد آن هم در عصر رسانه و روزگار آنلاین. این تصویر مذاکرات و گفت وگوهاست که پیشتر در بیشتر رسانه های مهم جهان به چاپ رسیده بود:

_49116716_010090134-1

از سمت راست، عبدالله پادشاه اردن، محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل و البته حسنی مبارک رییس جمهوری مصر.

حالا اتفاقی که در مصر می افتد این است. روزنامه دولتی الاهرام مصر که به نوعی روزنامه دولت و معادل روزنامه ایران خودمان است، با فوتوشاپ این عکس را تغییر داده و یک عکس نیم صفحه ای در صفحه اول روزنامه منتشر می کند:

_49117181_2305f634-b1ac-4d0d-af95-cd9dc1927409

با بریدن حسنی مبارک و آوردن او به صف اول، او را برنده واقعی و مذاکره کننده اصلی و طراح این گفت وگوها معرفی کرده اند. این تحریف واکنش های زیادی در پی داشت و به غیر از واکنش های رسانه ای، بلاگر ها هم به آن واکنش نشان دادند. جالبترین آن، از این وبلاگ بود که سعی کرد به شکلی شوخ، حسنی مبارک را به برترین، تبدیل کند.

Napoleon_Bonaparte Moon

16bolt-600

البته این کار نشان می دهد غیر از حماقت عده ای که فکر می کنند در یک حباب زندگی می کنند، فوتوشاپ یکی از امور اساسی پروپاگاندا است و بدون آن شاید کارها درست انجام نشود. آن رسوایی فوتوشاپ که یادمان نرفته و نمی رود.

iran2_1683417c

iran-9

Advertisements