احمدی نژآد پس از شادی صدر در مقام دوم

بدست KT

محمود احمدی نژاد به رغم تمام دروغ سرایی های رایجش، می تواند از یک نکته خوشحال و راضی باشد، منش و گفتاری که نه برازنده است که به آن فکر کرد، نه بر زبان آورد و نه ابراز کرد و نه آن را نقل کرد را به گفتار رایج تبدیل کرده است.

اگر دکتر سروش بتواند فاطمه رجبی وار بتازد، پس شادی صدر هم می تواند احمدی نژاد وارانه، فارغ از هرگونه عقل، خرد، اندیشه، دانش و بینش، به هم ببافد و توهین کند. محمود احمدی نژآد می گوید عقل کل است، همه چیز را می داند، از همه بهتر می داند و همه دروغ می گویند. شادی صدر هم می گوید از همه بهتر می داند، حقیقت همین است، هیچ جای در رو هم نمی گذارد.

شادی صدر در زمانی مطلب نوشت و چیزی گفت که چندین دستاورد عمده برایش به ارمغان می آرود و چند اعجاب. یکی این که هیچ کس در حمایت از آیت الله صدیقی بابت خرافات محضی که گفته بود، نمی توانست این گونه ماله کشی کند. حتی سخنگویان دولت و اعوان و انصار دولت نهم و دهم از سر تا ته که دروغ ساران دهر هستند، نمی توانستند جوابیه به این خوبی بنویسند. شادی صدر اگر وقت کرد، نقاشی بکشد که برایش آینده دارد. رحیم مشایی حتمن آن را می خرد.

شادی صدر شاید سعی کرده جنجالی باشد. جنجالی بودن (Provocative) بودن ایرادی ندارد اگر مبتنی بر واقعیت باشد. جنجالی بودن، یک روی شارلاتانیسم هم دارد که محمود احمدی نژآد و حالا شادی صدر خوب راه آن را یاد گرفته اند. می توان جنجالی بود و گفت برای مثال، ایران با اسراییل دشمن نیست، به این دلیل، به این دلیل تاریخی، یه این دلیل عقلی و به این برهان منطقی. نظریه جنگ تمدن های هانتینگتون، یه نظریه جنجالی بود اما چالشی عظیم به راه انداخت که بر اساس عقل و مدرک و تاریخ و موارد مستند بود.

اما راه افتادن و خزعبل گفتن، شاید به نظر جنجالی بیاید اما این گونه نیست. جنجال قرار است نکته ای را برساند و نه این که حماقت پراکنی کند. مطلب خانم صدر از دسته ی گفته هایی چون:« سران دنیا اندازه بزغاله فهم و شعور ندارند» است. احمدی نژاد تایید می کند که دنیا سران دارد، در تناقض گیر می کند، جدایشان نمی کند، بهشان فحش می دهد. بعد با افتخار التماس می کند و به بوش نامه نوشت و به اوباما نامه نوشته که مشکلش را حل کند. این یعنی شارلاتانیسم محض.

خانم صدر اما، با قاطعیتی مثال زدنی که فقط البته مثالش متاسفانه یا خوشبختانه محمود احمدی نژآد است، وارد مبحث خود شده است:

تا آن زمان که امیدوارم چندان دور نباشد، راستش من چندان فرقی بین حجت‌الاسلام صدیقی با هر یک از پسران تازه‌بالغ دیروز و مردان طرفدار حقوق بشر و حقوق زنان امروز نمی‌بینم؛ غیر از اینکه او دست‌کم در آنچه هست و آنچه می‌گوید، یک‌رو تر است.

اما از بلاهت خانم صدر که بگذریم، گویا نظریه ای در جامعه شناسی هست و درباره حرکت های اجتماعی که می گوید در مقطعی حرکت ها میان «چگونه رسیدن» و «دنبال چه بودن» سرگردان می شوند. خدا را شکر که خانم صدر هیچ کاره ی حقوق زنان هستند که اگر بودند، جایشان در کابینه دولت دهم بود.

اعجاز ایشان اما در زمان سنجی است. عموما ناراضیانی که به خارج از کشور می روند، از یک سمتی می افتند که بیشتر آن سمت، به خصومت نزدیک است و تلاش می کنند از فضایی که قبلن نداشته اند، استفاده کرده و راحت حرفشان را بزنند. خانم صدر اما از جایزه گرفتن های مختلف، به حمایت از امام جمعه ی تهران و خرافه پرستی اش افتاده است.

به هر حال، این قدر این نوشتار مضحک است که حتی نباید به آن جواب داد و یا حتی نباید به آن فکر کرد. با این نوشتار کسی از حقوق زنان روی نمی گرداند که حقوق بشر برای همه است و نه عده ای دگم اندیش. اما خانم صدر توانسته مقام اول را از احمدی نژآد و یک روزه بگیرد. تبریک یا تسلیت، با خودش. کدام را انتخاب می کند، معلوم نیست. اما برای این که مشخص باشد این حرف های مضحک شادی صدر چیزی کم از خرافه گویی امام جمعه ی تهران و گفته های بافتنی احمدی نژآد ندارد، خانم صدر شما هیچ حقی ندارید که گزافه گویی های خود را تعمیم دهید. هیچ حقی ندارید به جای همه قضاوت کنید، هیچ حقی ندارید همه را محکوم کنید و هیچ حقی ندارید این گونه حکم صادر کنید. ناسلامتی حقوق خوانده اید. بهتر است موارد خود را مدلل مطرح کنید، تاثیرش بیشتر است تا لیچار گویی.

خانم صدر، می توانید به نگارنده این وبلاگ فحش بدهید چون مذکر است. می توانید بیشتر فحش بدهید و اتهام ببندید چون تا به امروز با افتخار می گویم نه به کسی متلک انداخته ام نه مزاحم کسی شده ام تازه اگر موقعیتی این چنین بوده، کمک هم کرده ام و با هرگونه رفتار تبعیض آمیز مخالف بوده و خواهم بود. گفته های خانم صدر می گوید عقل را هیچگاه از یاد نبرید و هیچگاه افسار به دست این ساربانان جاهل ندهید.

احمدی نژآد، شادی صدر، پیوندتان مبارک.

shadi-sadr

طرج کاری است از دوست هنرمند و ارجمند، نیما نیلیان که با بزرگواری اجازه داد از این طرح در این مطلب استفاده شود.

Advertisements