افتتاح کارگاه آموزش خبرنگاری و روزنامه نگاری

بدست KT

لویاتان به زودی پذیرای علاقمندان به روزنامه نگاری و خبرنگاری خواهد بود تا در یک کارگاه آموزشی شرکت کرده و بتوانند در سه سطح، این دوره را بگذرانند. اگر صاحب نظر یا کارشناس یا خبرنگار و نویسنده حرفه ای هستید و مایلید به هر شکلی در این پروژه حضور داشته باشید، با ای میل یا کامنت اطلاع دهید و به کسانی هم که می شناسید، بگویید.

اما چند نکته درباره این کارگاه:

چرا؟

هرکسی در این مقطع حساس در تاریخ ایران، موظف است و وظیفه دارد هر کاری از دستش برمی آید برای بهبود آینده ی کشور و مردم عرضه کند. از آن جایی که روزنامه نگاران حرفه ای در ایران به زندان افتاده و یا در محدودیت شدید به سر می برند، خبررسانی در ایران به دست گروهی افتاده که غضنفر وار عمل می کنند. در واقع باید این ها را گرفت که به خودمان گل نزنند. سبک دروغ پردازی نوشتاری بیت رهبری که در رجا نیوز و فارس و مهر و روزنامه های ایران و کیهان به کار گرفته شده، به قالب رایج تبدیل شده و حتی رسانه های سبز گرا هم به این ویروس دچار شده اند. پیشتر هم درباره ی این معضل تذکر داده بودم اما به هر حال این وبلاگ یک صدا بیشتر نیست. باید تا جایی که می شود تلاش کرد.

بسیاری هستند که صاحب تفکر و دانش هستند اما کار نوشتاری و خبررسانی را نمی دانند و هرچند تلاش می کنند نظرات خود را عرضه کنند، چون در قالب مناسبی طراحی نمی شود، کارکرد لازم را ندارد.

شماری از دوستان در گوشه و کنار شهر شاهد بی قانونی، قانون شکنی، تضییع حقوق و ناهنجاری های اجتماعی هستند که با روش درست عرضه، می توانند به اشکال مختلف در شکل گیری اطلاع رسانی در جامعه نقش داشته باشند.

تمامی این دلایل به این جا رسید که به این نتیجه برسم که چنین کارگاهی باید باشد و باید بتواند هرچند اندک، کمک کند.

ضمن این که شرکت در این گارگاه هدفش فقط آموزش نوشتاری نیست. جنبه های مختلفی از درک و تفسیر خبر را هم دربرمی گیرد که کمک می کند تحت تاثیر پروپاگاندا قرار نگرفته و بتوانیم منصفانه قضاوت کنیم.

یک دلیل مهم دیگر، نوشته ای بود از شهریار مندنی پور در یک نشریه آلمانی که ایران در جهان ترجمه و عرضه اش کرد، چه دلیلی از این بهتر؟

مشکل ایرانیان بویژه در این است که همواره شکاف ژرفی نسلی را از نسل بعدی جدا می کند. بدین ترتیب نسل جوان نمی تواند از تجربه های تلخ نسل قبلی درس بگیرد و از نو همان اشتباه ها را تکرار می کند.

یک دلیل این دورِ باطلِ تکرار، سانسورِ ریشه دوانده در ایران است. هر حکومت جدیدی درابتدای کار می خواسته گذشته را از یاد مردم ببرد و از اینرو کتاب های درسی تاریخ را در مدرسه و دانشگاه از نو می نوشته است. کتاب هایِ تا آن زمان معتبر اجازۀ چاپ نیافته اند و بیشتر وقت ها نام خیابان ها و میدان ها را هم عوض کرده اند که یاد آور شخصیت های معروف و واقعه های مهم بوده اند. یک دلیل دیگر نیز برای این دور باطل این است که روزنامه ها و مجله های مستقل را ممنوع کرده اند بگونه ای که نسل گذشته نتوانسته تجربه های خود را در اختیار نسل جدید بگذارد.

چگونه؟

وبسایتی در قالب ویکی طراحی شده که به زودی معرفی می شود. شرکت کنندگان می توانند بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای، گزینه کاربری ثبت کرده و به محتویات دسترسی داشته باشند. تلاش این بود که تا جایی که می شود منابع را فارسی تهیه کرد و از اساتیدی دعوت کرد که به روزنامه نگاری فارسی مسلط باشند اما کاری است بسیار دشوار. در نتیجه با کمک ابزارهای جدید، این محدودیت برداشته شد. مرورگر گوگل کروم گزینه ای دارد که مترجم گوگل را روی صفحات فعال می کند. از اساتید برجسته ای در دانشگاه های ژورنالیسم دعوت شده که در این پروژه حضور داشته باشند. چند مشاور هم از دانشگاه های رسانه های نوین در چند دانشگاه معتبر دعوت شده است. به جز مواد اصلی که برای کاربران در نظر گرفته شده، کار عملی هم هست که کاربران می توانند هر گزینه را که بخواهند، انتخاب کرده و بر اساس آن کار عملی داشته باشند. در نتیجه این کارگاه مشق شب هم دارد که باید انجام شده و ارسال شود تا روی آن تصحیح صورت گرفته و به معرض دید کاربر و دیگر کاربران گذاشته شود.

منابع مالی؟

برای دفع هرگونه حرف و حدیث و حاشیه، دقت زیادی برای جذب منابع مالی در نظر گرفته شده و در حال حاضر، در امن ترین جایگاه هستیم. این پروژه هیچ حمایت مالی ندارد. تمامی اساتید و کارشناسان دعوت شده تا بدون دریافت هزینه کار کنند و همه قبول کرده اند چون به هدف ایمان دارند و دوست دارند در آن نقشی داشته باشند. حتی یکی از اساتید برجسته مطالعه پروپاگاندا به کار دعوت شده که کمک کند فهم کاربران نسبت به سوءاستفاده از اخبار بالا رود.

تا وقتی که بتوان با این وضعیت به کار ادامه داد، هیچگونه منابع مالی برای این کار جذب نمی شود. در صورتی هم که منبع مالی پیدا شد، به کاربران اطلاع داده شده و در صورتی که منبع آکادمیک و بدون وابستگی به هیچ گونه سیاستمدار یا جریان سیاسی و دولتی بود، از آن استفاده می شود و البته به اطلاع کاربران خواهد رسید.

این اطلاع رسانی تا این حد در این مقطع به نظرم لازم بود. کمک کنید تا طرح مناسبی برای کمک به همه مردم ایران شده و بتواند موثر باشد. به هر شکلی که می توانید، حضور داشته باشید و از صاحب نظران و کارشناسان دعوت کنید اگر می توانند و تمایل دارند، در این کارگاه حضور داشته باشند.

دست همه شما را پیشاپیش می بوسم.

standup1

Advertisements