گفت آنچه می یافت نشود، آنم آرزوست

بدست KT

رییس جمهوری ایران، میرحسین موسوی، در پیام نوروزی خود، همه آن چه را که از او انتظار می رفت، نشان داد. اگر منتقد نظام هستیم که چرا مشت آهنین؟ یک پاسخش همین جاست: عده ای بر این باور بودند که با سیاست مشت آهنین، همه چیز تمام می شود. و نشد. اگر انتظارها از جنبش سبز بالاست که چرا کاری نمی کند؟ یک کار بزرگ این جنبش همین است: بودن، ماندن. همین مسئله بدترین و تیزترین خاری است که در چشم شارلاتان های دیکتاتور مسلک گیر کرده است.

پیامش کامل و خوب بود. در قامت یک رییس جمهوری مردمی. کسی که به همه ملت ایران، در داخل و در خارج، به تمام اقوام ایرانی، به هر گرایش مذهبی و زبانی و حتی به تمام گروه ها و احزاب سیاسی، تبریک گفت و خط مشی داد. نه جوگیر شد، نه خلط مبحث کرد.

اگر اصلی از قانون اساسی ایراد هم دارد باز هم راه اصلاح آن معلوم است و باید با نظر مردم و مطابق سازوکارهای موجود در قانون اساسی اصلاح شود. اینگونه نیست ما بتوانیم حق داشتن رسانه‌های آزاد و یا آزادی‌های مطرح در قانون اساسی، یا انتخابات آزاد، غیرگزینشی و رقابتی، عدم تجسس بر احوال مردم و وارسی نامه‌های مردم را بنا به مصلحت خود و برخلاف قانون اساسی در کشور جاری کنیم و فکر کنیم می‌توانیم یک نظام منظم داشته باشیم و مشکلات را حل نماییم.

سال ۸۹ با مسائل و مشکلاتی روبرو هستیم. بخشی از آن به شکل‌گیری این مطالبات بازمی‌گردد که مطالبات به حقی است و راه عظمت ملت، رستگاری تمامی جناح‌ها و مسیر پیشرفت ملت است و این مطالبات ادامه خواهد یافت و سال جدید سال استقامت بر این مطالبات به حق و قانونی است و ما حق عقب کشیدن و عقب‌گرد در ارتباط با این مطالبات را نداریم و آن را خیانت به ملت و اسلام، خون شهدا می‌دانیم.  ما این قانون اساسی را در میان امواج خون شهدا به دست آوردیم و نمی‌توانیم آن را راحت از دست بدهیم و همه باید به آن بازگردند.

این پیام نشان داد ما با جنبش هرهری شکلی روبرو نیستیم. تاکید کرد که مطالبات مشخص است و حتی مسئله به قولی شخصی نیست. این یک مسئله فراتر از مشکل با یک شخص یا با چند شخص است. این حرکت، برای نجات کشور است از قهقرایی که در ان گرفتار شده است.

در کنار این مسئله، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که قبلاً هم بود و امسال تشدید می‌شود که امیدوارم اینگونه نشود. دورنمای اقتصادی کشور دورنمای روشنی نیست و من از این مسئله خشنود نیستم. دوست می‌داشتم که علی‌رغم تمام مسائل و مشکلات یک کارآمدی را در نظام اجرایی برای حل مشکلات می‌دیدم ولی آن را نمی‌بینم. پیش‌بینی رشد اقتصادی در سال ۸۹، رشد بسیار کمی است معنای این روند در کنار کاهش سرمایه‌گذاری، به معنای بیکاری و فقر وسیع است و انبوه قشرهای مستضعف و لاغر شدن طبقات میانی که پیش روی ما است. از طرف دیگر به دلیل نبود سیاست‌های روشن، ماجراجویی و بی‌تدبیری وضعیت پیرامونی ما، وضعیت خوبی نیست و یک وضعیت تهدیدکننده علیه ما شکل گرفته است. ما بدترین حالت را در سیاست خارجی و روابط بین‌الملل داریم و به نظر می‌رسد سایر تحریم‌ها و فشارهای بیشتری را شاهد باشیم.

این مرد، میرحسین موسوی بزرگ است. یک علتش همین که علم برداشته تا یکی از بزرگترین آفت های تاریخ معاصر را بخشکاند. اما فقط مسئله خشکاندن نیست. به فضای سیاسی ایران نگاهی بیاندازید. چه کسی جرات دارد ایران ِ پس از احمدی نژاد را تحویل بگیرد؟ حتی اگر همین امروز احمدی نژآد خلع شود، (خلع که شده البته از جانب مردم ولی به زور نگه داشته شده است) کشور در یک حالت عادی قرار ندارد. چشم اندازهای اقتصادی – حتی بدون تحریم ها وفشارهای خارجی – آنقدر بد و موحش است که حل مشکلات آن، کاری چندین برابر هدایت یک دولت در شرایط عادی و نرمال را می طلبد. اقتصادی که به فرط فلج مغزی رسیده، تورمی که افسار گسیخته است و پولی که دارد صرف بی ثباتی در منطقه و دستگاه دفاعی می شود. بازگرداندن این سیاست های غلط، راهی به سیاست درست و برگرداندن این ویرانه، کاری است بسیار دشوار. میرحسین موسوی پای کار است. من هم هستم. ما هم هستیم.

و البته از نقش بانوی بزرگوار جنبش سبز، زهرا رهنورد هم باید گفت. زنی که نشان می دهد زنان، نقششان خیلی خیلی برتر از یک جنبش پوشالی است. زنان، حق و حقوق آنان، از ضروریات هرگونه دموکراسی و حقوق بشر است. به آن روز هم می رسیم، با هم.

سال نو مبارک. سال همه ما مبارک. سالی سبز برای همه شما آرزو می کنم.

Advertisements