بسته ای که تحویل داده شد: عبدالمالک ریگی

بدست KT

فیلم «سرقت در شصت ثانیه» یادتان هست؟ همان Gone in 60 seconds با بازی نیکولاس کیج و آنجلینا جولی. در یک صحنه دو کارآگاه فیلم که خیلی دوست دارند از جریان سرقت پنجاه تا ماشین در یک شب سردربیاورند، سر از پرونده خلافکاری درمی آورند به نام ریموند کالیتری. مشغول خواندن پرونده هستند که یک کارآگاه دیگر سر می رسد، پرونده را از دست آن ها گرفته و می گوید: ما این طرف را برای قتل تحت نظر داریم و قرار است گیرش بیاندازیم، چه کسی به سرقت یک مشت ماشین اهمیت می دهد؟

شک ندارم که گیرافتادن عبدالمالک ریگی، خوب است. هر کسی که دست به ترور می زند، باید در دستگاه عدالت پاسخگو باشد. اما ریگی دو سال است مرزبان می گیرد و می کشد و حتی سر می برد. چرا باید الان این گونه گرفتار که نه، تحویل داده شود؟

بدون هیچگونه تئوری توطئه ای، پیدا شدن ریگی پس از فیلمی که از بی بی سی فارسی پخش شد، دلیل یک بازی پروپاگاندا است. ملتی که شب همه آن فیلم را دیده و داغدار و خشمگین بودند: فردا شد و همه جا از رادیو و تلویزیون گرفته تا روزنامه، شد ریگی.

بعد مسئله جالب تر می شود. بلافاصله وزیر اطلاعات دولت نامشروع فعلی که ازقضا مداح اهل بیت هم هست، می آید روی صفحه تلویزیون. پروپاگاندا قوی تر می شود. در هیچ کجای دنیا، مسوولان اطلاعاتی برای اعلام این مسائل، کنفرانس خبری نمی گذارند چون مجبور می شوند نکاتی را برملا کنند که شاید به لحاظ اطلاعاتی نباید گفته شود و البته قابل قبول است. اما نه حیدر مصلحی، به او گفته شده همه چیز آماده است، این هم سناریو. برو.

در حالی که مصلحی دارد می گوید این چنین شده و این فرد در جریان پرواز دستگیر شده، خبرگزاری مهر می گوید: ریگی از دبی عازم قرقیزستان بوده که هواپیما در بندرعباس به زمین نشانده شده، و دستگیر شده است.

ده دقیقه بعد، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا از قول یک منبع آگاه و یک عضو هیات رییسه مجلس می نویسد: ریگی در حال پرواز از پاکستان به سمت یک کشور عربی بوده که دستگیر شده است. کجا؟ چگونه؟ هیچ خبری نیست.

سریع فارس دست به کار شده و فیلمی را منتشر می کند. شبکه خبر هم وسط تکرار کنفرانس خبری مصلحی، فیلم را نشان می دهد. یک هواپیمای خصوصی چارتر، ریگی در هواپیما، و بعد پیاده شدنش از هواپیما. نه هواپیما آرم و نشانی دارد، نه مسافر دیگری، نه فرودگاه مشخص است که کجاست.

و بعد تناقض ها یکی یکی آشکار می شود. گفته صریح مصلحی: این تلاش حرکت پنج ماهه برادران گمنام امام زمان است که قدم به قدم ریگی را تعقیب کرده و از هیچ گروه یا نهادی کمک نگرفته اند. خبرنگار شبکه خبر می پرسد: حتی از پاکستان؟ مصلحی با تاکید می کند از هیچ کس، هیچ گروهی و هیچ کسی.

در یک حالت این می تواند صحیح باشد: ریگی مانند یک بسته پستی تحویل ایران شده است.

با هر سناریویی که مقامات جمهوری اسلامی در این پروپاگاندا می گویند، نه یک گروه که حداقل دو یا سه سرویس امنیتی و اطلاعاتی حضور فعال داشته اند. با هر سناریویی، اگر این پرواز را جایی نشانده باشند و ریگی را گرفته باشند، حتی آن هواپیمای اصلی، با هماهنگی اطلاعات دبی، یا پاکستان یا قرقیزستان به زمین نشسته است. انتقال کسی که گذرنامه افغانستان در دست دارد، حداقل باید با هماهنگی کابل باشد. اگر برگه عبور از دبی یا پاکستان داشته باشد، صد در صد باید با دبی یا پاکستان هماهنگ شود.

مدارکی در دست نیست که نشان دهد چه شده، اما از تناقض های مبهم، می گوید یک بسته پستی به نام ریگی از قبل آماده بوده، ترس از خروش و نگرانی مردم پس از پخش جنایت کوی دانشگاه در 25 خرداد که از بی بی سی پخش شد، باعث شده فکر چاره بیافتند و به این فکر رسیدند عاملی برای ملی گرایی، عدالت خواهی و حمله به غرب پیدا شود. تماس با فرستنده محموله و درخواست تحویل. صبح اول وقت، بسته با یک هواپیمای چارتر خصوصی فرستاده می شود و سیاهپوشانی که صورتشان را پوشانده اند، در معیت دوربین صدا و سیما ریگی را تحویل می گیرند.

ریگی پارسال شانزده مرزبان ایرانی را گرفت و هشت تای آن ها را کشت. باید گرفته می شد، باید محاکمه می شد. اما امسال در خیابان، یک بسیجی ندا را کشت. روز روشن تیر در سینه اش کاشت. دوربین ها مرگ معصومش را ثبت کردند. سهراب اعرابی تازه چند روز پیش بیست ساله شد. امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و دیگر کشته شدگان، نه مرزبان بودند نه در منطقه خطر. شهروند این مملکت بودند، جوان و با امید به آینده. خیلی های دیگر که کشته شدند. خیلی های دیگر که مورد تجاوز قرار گرفتند، خیلی های دیگر که هنوز زندان هستند.

گرفتن ریگی، محاکمه اش، بحث خواستن و نخواستن نیست، یک ضرورت است. خدا را شکر که دستگیر شد. اما چه اهمیتی دارد وقتی قاتلان، تجاوزگران، شکنجه گران، آمران، دست اندرکاران وقانون شکنان، باتوم به دستان، شبه نظامیان بسیجی و کسانی که در کشتار و تجاوز و احکام زندان و زندانی های بی دلیل دست داشته و دارند و راست راست می گردند، حکم می گیرند، بر صفحه تلویزیون ظاهر می شود. دیگر اولویت عدالت ریگی نیست.

42-17992394

زودتر به این مسئله نپرداختم چون افتادن در دام پروپاگاندای نظام بود و همان چه که می خواست. دستی که به خون آلوده است، با نشان دادن دستمال خونی در یک گوشه، از یاد نمی رود. ریگی در مقایسه با جنایاتی که پس از انتخابات خردادماه روی داده، سربلند است.

Advertisements