ایران در جهان: رسانه ای ضروری

بدست KT

رسانه ی خوب فقط به معنای رسانه ای نیست که اصول حرفه ای دارد و برنامه های کاری را بر اساس دقت و اولویت های حرفه ای تنظیم و دنبال می کند. رسانه ی خوب باید در جای درست هم باشد: رسانه ای خوب می تواند باشد که با نیازهای روز هم همگام باشد و بخشی که برای مخاطبان هنوز تاریک مانده و یا به عمد تاریک نگاه داشته می شود را، باز کند و اطلاع رسانی کند.

یکی از بخش هایی که مردم در ایران به شدت مورد سوءاستفاده های رسانه ای قرار می گیرند، حوزه اخبار بین المللی و یا اخباری است که دیگر رسانه ها (رسانه های غیرپارسی) منتشر می کنند. در واقع شبه رسانه هایی مانندصدا و سیما و فارس و مهر و ایرنا که خبرگزاری نیستند و بیشتر ابزار فریب هستند، به دلیل نیاز استفاده ی عمومی از اخبار دیگر رسانه ها، مردم را گول می زنند. اخباری را از روی خط خبری دیگر خبرگزاری ها و یا دیگر رسانه های جهان می گیرند، ترجمه می کنند، معنای آن را برعکس می کنند و یا بخش هایی که فقط دوست دارند را منتشر می کنند و به قول فلان خبرگزاری غربی یا فلان روزنامه به خورد ملت می دهند. با این کار اثر روانی روی خواننده می گذارند و فریب عمومی ایجاد می کنند.

این جاست که «ایران در جهان» وارد می شود. ایران در جهان البته رسانه جدیدی نیست. از زمان شروع، به شکل هفته نامه کار می کرد و هر هفته نسخه ای پی دی اف آماده می کرد که برای مشترکان ارسال می شد. چندی پیش انتشار آن به گفته سردبیر آن به دلیل پاره ای از مشکلات متوقف شد اما از ابتدای سال جدید میلادی، ایران در جهان بازگشته آن هم به شکل روزانه. سایت ایران در جهان هر روز آپدیت می شود و مطالبی بسیار خواندنی دارد.

اما کاری که ایران در جهان می کند هم ساده است و هم ارزشمند. با یک تیم از مترجمان، مطالبی که درباره ی ایران است و در دیگر رسانه ها منتشر می شود را جمع آوری می کند و آن ها را ترجمه می کند. مطالب از دیگر رسانه ها به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و عربی جمع آوری شده و ترجمه می شوند. این سایت به خوانندگان این اجازه را می دهد که بدانند بقیه چه می گویند، چه می نویسند و چگونه می اندیشندو البته خود بیطرف است. چه بسا کسی درجایی مطلبی می نویسد و می گوید باید به ایران حمله کرد و کسی هست که کاملن مخالف آن است. ایران در جهان در این میان قاضی نیست، حرف را منتقل می کند که کاری بسیار ارزشمند است. یک رسانه در روزگاری که این همه شبه رسانه است و کمتر رسانه واقعی دیده می شود. از همه طیفی در این روزنگار مطلب می بینید.

آنگونه که مشخص است، ایران در جهان با تیمی کوچک اداره می شود که زحمت زیادی می کشند چرا که پیدا کردن مطلب، تقسیم آن و ترجمه آن به ویژه به صورت روزانه و با امکانات کم، کار سختی است. دستشان درد نکند.

ایران در جهان را بخوانید و به دیگران هم توصیه کنید. حتی اگر ای میل خود در فهرست مشترکان وارد کنید، مطالب برای شما ای میل می شود. می شود آن را به کسی هدیه داد و ای میلش را در این فهرست وارد کرد.

ایران در جهان در تویتر، ایران در جهان در فیسبوک.

siteon0

Advertisements