احمدی نژاد در تله ای که خودش ساخت

بدست KT

این گفت وگوی کامل آن کوری Ann Curry را توصیه می کنم اگر می توانید به دقت و سر فرصت ببینید. به جز این که یکی از بهترین گفت وگوهایی است که در یک سال گذشته دیده ام، بسیار جذاب و دیدنی است و حتی شرایط پس از آن هم جذاب تر است. یک ویژگی برتر این گفت وگو، آمادگی بسیار خوب گفت وگو کننده است. معلوم و مشخص است که آن کوری، دقیق همه چیز را بررسی کرده، گفت وگوهای احمدی نژاد را از قبل دیده و از تاکتیک های او مطلع است. او نخستین خبرنگاری است که چند بار گفت وگو شونده را در گوشه رینگ می اندازد و او را یا به لکنت می اندازد و یا این جوابی که به حقیقت نزدیک است را از او بیرون می کشد.

خواستم جوری این ویدئو را آپلود کنم اما نشد. اما در این لینک، می توانید گفت وگوی اصلی که مدت 53 دقیقه است را ببینید. از اول تا آخر. در یوتیوب بخش هایی از آن هست اما به دلیل کات های مختلف برای بخش های خبری، بخش های کوتاه آن هست ولی این ویدیوی کامل این گفت وگو است.

جذابیت این گفت وگو، در احساس مسوولیت گفت و گو کننده در پرسیدن حول محورهای اصلی به سوال های سخت و جدی است. احمدی نژآد قصد داشت از این گفت وگو به عنوان بهانه ای برای بازگشت به دوران محبوبیت رسانه ای خود استفاده کند و شاید چون جواب نداد، روز قدس در نماز جمعه باز هم از انکار هالوکاست سخن گفت که این بار هم البته آن قدرها که فکرش را می کرد، جواب نداد.

آن کوری در این مصاحبه، در پی مانورهای پروپاگاندای احمدی نژاد نیست، چند بار خیلی جدی و خیلی مودب البته، درباره فعالیت هسته ای ایران می پرسد.

آقای رییس جمهوری، شما آیا به دنبال سلاح هسته ای هستید؟

احمدی نژآد: ما نیازی به سلاح اتمی نداریم. ما قدرت دفاعی و …….

پس پاسخ شما یک «نه» قطعی است؟

احمدی نژآد: پاسخ به کدام سوال؟

همان سوالی که پرسیدم. آیا به دنبال سلاح هسته ای هستید؟

احمدی نژاد: من که جواب دادم. ما نیازی به سلاح هسته ای نداریم.

آقای رییس جمهوری، این فرصتی است برای شما که با دنیا سخن بگویید و برای آن ها این مسئله را مشخص کنید. آیا به دنبال سلاح هسته ای هستید؟

احمدی نژآد: شما هر طور می خواهید فکر کنید.

چالش جالب دیگر، بحث درباره ندا و سوال های مکرر آن کوری درباره دزدیدن انتخابات و رای مردم توسط احمدی نژآد است. به همین صراحت همین احمدی نژاد که همه را در گفت وگوها و مصاحبه ها پیچانده بود، در گوشه رینگ گیر می افتد.

بسیار لذت بردم از این گفت وگو. در پایان، خواستم از آن ایرادی پیدا کنم. دیدم جای یک سوال کم بود:

آقای رییس جمهوری، چرا شما فقط با تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی گفت وگو می کنید، آن هم گفت وگوهای نمایشی و فرمایشی، اما در برابر یک تلویزیون آمریکایی قرار می گیرید و حاضرید این گونه گفت وگو شوید؟

پاسخش خیلی سخت نبود. تویتر آن کوری را دیدم که شما هم می توانید این جا ببینید. کسی از او پرسیده بود حالا که به ایران رفته چرا با موسوی گفت وگو نکرده؟ پاسخ آن کوری فوق العاده است:

به شرطی ویزا دادند (مقامات جمهوری اسلامی) که گفت و گویی با خاتمی، موسوی و کروبی نداشته باشم.

این بخش کوتاهی از گفت وگو در یوتیوب است. گفت وگوی اصلی را خواهش می کنم سرفرصت ببینید و از نمونه یک کار ژورنالیستی دقیق و با کیفیت، لذت ببرید.

به هر حال، هیمنه احمدی نژآد در این گفت وگو فرو ریخت. در پست دیگری درباره استراتژی و تکنیک های روانی تیم مطبوعاتی احمدی نژآد بیشتر خواهم گفت.

AACD0051

Advertisements