مذاکرات هسته ای بدون دریای خزر

بدست KT

خبر حذف ایران از مذاکرات و جلسات تقسیم دریای خزر، نشان از فقدان مشروعیت دولتی نشان می دهد که اصلی ترین و پایه ای ترین مسائل داخلی خود را نمی تواند حل کند و در نتیجه منافع ملی که هیچ، مهم ترین خواسته های خود را هم نمی تواند طلب کند. جالب است که در دور سوم مذاکرات ایران از دور اخراج می شود آن هم در حالی که دور دوم مذاکرات در تهران انجام شده بود و پوتین، نخست وزیر فعلی روسیه و رییس جمهوری آن زمان روسیه به تهران سفر کرده بود. این سفرها، حالا مشخص می شود که برای مصرف داخلی انجام و برنامه ریزی شده و منافعی ملی را برای ایران به همراه نداشته است.

حالا مسئله مذاکرات هسته ای. جمهوری اسلامی و دولت نامشروع فعلی، در حالی پیشنهاد مذاکرات را مطرح کرده که خود را به عنوان دولت مشروع فعلی معرفی کند. که البته این گونه نیست. تمام رشته های قبلی جمهوری اسلامی برای این که نشان دهد فعالیت هایش صلح آمیز است و هزار و اندی کشور هم از آن حمایت می کنند، از بین رفته است. حکومتی که ملت خود را به دلیل مدنی ترین خواسته شان، مورد تجاوز و کشتار و حبس و فشار روحی و روانی قرار می دهد، دیگر بمب اتم دارد که بشود می خواهد چه ها کند.

اما چرا طرف های مقابل گفت وگو با ایران را در جا پذیرفتند. دلیل اصلی آن این است که از زمان روی کار آمدن دولت باراک اوباما در آمریکا، چنین فرصتی مهیا نشده بود و اروپایی که این روزها بسیار به آمریکا نزدیک است، منتظر است تا یک اتمام حجت اساسی با جمهوری اسلامی داشته باشد. از قضا چین و روسیه هم مهلتی خواسته اند تا آن جایی که می شود از ایران بکشند و بعد به تیر خلاص رضایت دهند. بیخود نیست که رییس جمهوری روسیه می گوید تحریم خوب است اما این تحریم ها کارآمد نیست ضمن این که در کنار تحریم ایران، باید گفت وگو هم باشد. این سیاست تقویت همان سیاستی است که پیشتر از طرف فرانسه هم مطرح شده بود. راه حل موازی مذاکره و تحریم.

حالا جمهوری اسلامی یا دولت سپاه پاسداران اسلامی، برای مشروعیت داخلی و منحرف کردن اخبار، روی مذاکره با پنج به علاوه یک مانور می دهد، اما مانوری که دست آن ها کاملا خالی است. شما نمایندگان خود را پیش کسانی می فرستید که می دانند بر سر مردمتان چه آورده اید و هیچ قدرتی، هیچ سیاستمداری در این حالت، دست پر برای مذاکره ندارد. آنچه اروپا را مشتاق کرده به سرعت با ایران مذاکره کند، فرصتی است برای این که بگوید اوضاع از چه قرار است و چه در کار خواهد بود. دولت فعلی کاخ سفید اگر از در معاشرت با این دولت نامشروع فعلی درآید، با جهنمی در کنگره روبرو خواهد بود.

اما خوب، سهم ایران از دریای خزر که از بین رفت. نیروگاه بوشهر هم که حالا حالاها در کار نیست، این مذاکرات اتمی هم فرصتی است برای فشار بیشتر. مطمئنا کسی از هیات ایرانی باز نمی گردد که بگوید، اوضاع خراب است. همه می گویند همه چیز عالی است، ایران از حق مشروع خود عقب نمی کشد. حاکمیتی که مردم خود را می کشد، حرف واستدلالش هیچ ارزشی ندارد. آن رویای هسته ای شدن، برای همیشه مرد.

عجب صحنه هایی داشت فیلم روزهای سبز. یکی از شعارهای ماندگار هم همیشه طنین انداز خواهد بود:

دیکتاتور هسته ای، بگیر بخواب خسته ای.

42-20860161

Advertisements