کودتای مخملی، حماسه ملی

بدست KT

حالا که در مضحک ترین حالت ممکن، نمایشی به نام دادگاه در حال برگزاری است، بد نیست نگاهی به اتهام اصلی بیاندازیم. می گویند متهمان قصد داشتند کودتای مخملی برپا کنند. تعریف کودتا یا انقلاب مخملی، علی القاعده باید تغییر سیستم یا نظام سیاسی بدون توسل به خشونت باشد. با این حساب، هر گونه پیروزی قاطع یک گروه سیاسی هم نوعی کودتا یا انقلاب مخملی است . با این تعریف، انقلاب مخملی واقعی، دوم خرداد سال هفتاد و شش بود. با همین حساب، اگر این گونه که آرای تقلبی می گوید، پس احمدی نژآد هم قصد انقلاب مخملی داشته است. علایم آن هم حتی بیشتر از بقیه مشهود است. هر چه باشد کاندیداهایی که از آن ها به عنوان کاندیدای شکست خورده نام می برند که تف به صورت رهبر نیانداخته اند اما احمدی نژآد این کار را کرده، ضمن این که هنوز مانده تا نسخه ای حسابی برای رهبر بپیچد.

انقلاب مخملی، عنوانی است که به لحاظ منافع استراتژیک به آن لقب می دهند. به بیشتر این انقلاب هایی هم که از آن به عنوان رنگی یاد می شود اگر نگاه کنید، مسئله میان چرخش میان دو قطب مخالف بوده و دو نظام کاملا متفاوت. یعنی یک نظام سیاسی میان دو انتخاب بزرگ بوده که این دو انتخاب تفاوت ماهوی داشته و حتی میان قطب سیاسی خارجی هم این تفاوت محسوس بوده است. مثلا تمامی این انقلاب ها، تلاشی بوده برای چرخش نظام سیاسی از کمونیستی روسی به سوی دموکراسی غربی. کشورهایی مانند چکسلواکی (جمهوری چک، جمهوری اسلواکی) یا گرجستان یا اوکراین، میان دو قطب روسی _ آمریکایی قرار گرفته بودند. از قضا این طرف روسی بود که بیش از همه تلاش می کرد که این نظام ها را برای خودش محفوظ نگه دارد.

اما انقلاب مخملی، اصولا در مورد ایران کاربرد ندارد. ما نظام اسلامگرایی کثیر که در خاورمیانه نداریم که ایران میان آن نظام و نظام مخالف آن قرار گرفته باشد. هر کدام از کشورهای اسلامی هم نوعی خاص خودشان حکومت دارند. یکی پادشاهی(عربستان)، یکی ملوک الطوایفی(امارات متحده عربی) و دیگری دموکراسی (مالزی). اصولا ایران میان حکومت اسلامی و دموکراسی غربی گرفتار نیست و میان روسیه و آمریکا هم گرفتار نیست که برای وقوع انقلاب مخملی، باید دو قدرت خارج از مرز، بر سر دستیابی به منافعشان، به عوامل داخلی متوسل شوند.

قدرت های خارجی که ممکن است برای ایران چنگالی تیز کرده باشند، اصلی ترین آن روسیه است و دیگری چین. این دو هم هیچ نیازی به هیچگونه دخالتی در امور داخلی ایران نمی بینند. در هیچ دورانی ایران آین قدر ذلیل نبوده که هر چه چین و روسیه بخواهند برایشان انجام دهد. اتفاقن چین و روسیه باید بیشتر نگران باشند و عوامل خود را در ایران فعال کنند. شاید هم نظام حاکم فعلی هم در همین راستا دارد حرکت می کند.

انقلاب مخملی، واژه ای بی معنا است. نوعی « یک سر و دو گوش» برای ترساندن مردم است وگرنه اگر شخصی واقعن با رای قاطع برنده شده باشد، ترسی از انقلاب ندارد.

42-23021040

Advertisements